BAE VAT KAYDI VE SATIŞ

Birleşik Arap Emirliklerinde Satış ve VAT kaydı

Amazon Birleşik Arap Emirliklerinde satış dendiğinde hemen herkesin kafasını karıştıran bir bilgi karmaşası sarıyor etrafı. Bu sebeple BAE VAT kaydı ve satış sorularını yanıtlayalım istedik. Birleşik Arap Emirliklerinde şirket mi kurmalıyız? Kuracaksak anakarada mı yoksa serbest bölgede mi kuracağız? Bize ne kadara mal olacak, para kazanabilir miyiz? Ve daha bir dolu kafa karıştırıcı soru. Çok net bir cevap verelim, Amazon.ae de satış satmak için hiçbir şekilde Birleşik Arap Emirliklerinde şirket kurmanıza gerek yok. Çünkü BAE’de bireysel ticaret yasal.

Eğer Birleşik Arap Emirlikleri dışında yaşıyorsanız basit bir VAT kaydı almanız yeterli. Eğer BAE oturma izniniz varsa 175.000 AED’ye kadar bir kayıt yaptırmanız gerekmez, 175.000-375.000 AED arasında ise gönüllülük esasına göre bir VAT kaydı var. 375.000 AED’nin üzerinde ise BAE VAT kaydı yaptırmanız zorunlu.

VAT kaydı İngilizce’de Value Added Tax yani Katma Değer Vergisi anlamına gelir ve bizlerin yaygın olarak KDV diye bildiğimiz verginin tam karşılığıdır.

İthalat ve satıştan kaynaklı oluşan VAT, gümrükte proforma bedelinin Amazon’da ise satış bedelinin % 5’i olarak hesaplanır.

EMARA Tax sistemi olarak da bilinen BAE VAT sistemi oldukça basittir. 3 aylık beyannamelerle yine online olarak bu yükümlülüğünüzü yerine getirebilirsiniz.

Birleşik Arap Emirlikleri VAT kaydı Federal Tax Authority (FTA) üzerinden yapılır. Çevrimiçi olarak da yapılan bu VAT kaydı başvurusu bireysel ve kurumsal olarak iki şekilde de yapılabilir. Birkaç temel evrak hazırlanması BAE VAT başvurusu için yeterlidir.

BAE VAT Kaydı için Gerekli Bilgi ve Belgeler:

 • Ad-Soyad (Arapça yazılması gerekir)
 • Adres, telefon ve banka bilgisi (Payoneer ve wise hesapları da geçerlidir.)
 • Pasaport Taraması – 600 dpi olmalı
 • Şirketinize ait vergi levhası, faaliyet belgesi, imza sirküsü ve ticaret sicil gazetesi
 • Amazon Legal Entity ekran görüntüsü
 • Varsa Amazon satış geçmişinizi gösterir ekran görüntüleri

Amazon BAE’de Satış

Birleşik Arap Emirlikleri, ticari koşullar, nüfus yapısı ve harcama alışkanlıkları açısından değerlendirildiğinde özellikle Türk satıcılar için küçük bir cennet sayılabilir. 9,4 Milyonluk nüfusa sahip olan BAE’de amazon.ae nin aylık trafiği yaklaşık 27 milyon ve yıllık harcama 2021’de 24 Milyar Dolar olarak gerçekleşti. 2024’te bu harcamanın 54 Milyar dolar olması öngörülüyor. 85 Milyonluk Türkiye’de 2021 e-ticaret harcamasının 21 Milyar Dolar olduğu düşünülürse amazon.ae nin küçümsenmesi bir yana ne denli önemli bir pazar olduğu ortaya çıkmaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri nüfus dağılımında Avrupa ve Amerika pasaportu taşıyan expatların çoğunluğu dolayısıyla bu pazarı amazonun zirvesi olan amazon.com ve amazon.co.uk, amazon.de, amazon.fr gibi pazar yerlerine hazırlık için de etkin kılıyor. Yani ürününüz amazon.ae de başarılıysa bu saydığımız pazar yerlerinde de başarılı olacaktır anlamına gelir.

BAE’de Amazonda satış yapmak isteyen satıcılar için Türkiye’nin konumu itibariyle ciddi bir avantajı var. Nasıl ki çinli şirketler lojistik maliyetlerinin düşüklüğü sebebiyle amazon.com da çok avantajlı ise, Türkiye’de Birleşik Arap Emirlikleri’ne olan kargo maliyetlerinin gün geçtikçe düşmesi sebebiyle oldukça avantajlı hale geliyor. Türkiye’den Amerika’ya birim kargo fiyatları 6-7 dolar civarındayken Birleşik Arap Emirlikleri’ne 4-5 dolarlar seviyesindedir. Yakın zamanda karayolu trafiğinin artmasıyla 1,5-2 dolarlara kadar düşeceği de öngörüler arasında.

Amazon.ae satışlarında bir diğer avantaj ise rekabetin düşük oluşundan kaynaklı birim karlılıkların yüksekliğidir. Amazon’un diğer pazar yerlerine nazaran henüz oldukça bakir olan amazon.ae diğer Pazar yerlerinin 2-3 katı net karlı pozisyonlara ulaşabilmektedir. Özellikle Türkiye’de ucuz olan tekstil, mutfak gereçleri, ev ve yaşam ürünleri, otomobil aksesuarları gibi kategoriler oldukça revaçtadır.

Amazonda satışa başlarken her ticarette olduğu gibi bir ilk yatırım maliyeti olacaktır. Bu açıdan düşünüldüğünde de amazonun satış için en avantajlı pazar yeri yine amazon.ae’dir.

Dubai Ortadoğu’nun lojistik merkezidir. Amazon’un da Dubai’de 6 adet FBA deposu mevcuttur. Yani Amazon FBA satış yapmak isteyen satıcılar için de tercih edilebilir bir pazar. Diğer ülkelerdeki Amazon FBA avantajlarının tamamı amazon.ae’de de mevcut.

Tüm bu değerlendirmeler ışığında amazonda satışa başlarken kesinlikle amazon.ae için bir girişimde bulunmanın bizler için avantajları ortada. Bir VAT kaydı ve bir ürünle bu pazar yerini test edebilirsiniz.

administrator

6 Comments to “BAE VAT KAYDI VE SATIŞ”

 • taner çakıl

  Vat kaydı ve IOR kaydını nereden yapabilirim.

  • aykut

   Merhabalar,

   0850 840 9339 nolu hattan iletişime geçerseniz uzman bir arkadaşımızla görüştürebiliriz.

   İyi günler

 • izzet

  Merhabalar
  vat kaydı için pasaport şartmı çipli kimlik kabul edilmezmi

 • reyyan

  Hocam açıklamalarını çok iyi idi ve dikkate alarak BAE den başladım ama bir kaç sorum var eğer dikkate alırsanız ve yardımcı olursanız çok mutlu olurum.
  Ben VAT için başvuru yaptım yardım alarak fakat şahıs şirketi olarak başvurduk bizden oda kayıt falan istenildi kurumsal başvuru için şuan maddi açıdan bu belgeleri temin etmem sıkıntı benim sorum şu yukarda da bahsettiğiniz gibi bireysel olarak vat kaydı alsak nasıl olur satış yapabilirmiyim yada ilerde ne gibi sıkıntılarım olur yada BAE hesabımı kapatabilir mi ve son olarak bireysel kayıttaki bahsedilen bizim türkiye de ki gibi şahıs şirketi demek mi ?
  sorularım yanıtlanırsa siize minnettar olurum SAYGILAR.

  • aykut

   Merhabalar,

   Öncelikle teşekkür ederiz.

   0850 840 9339 nolu hattımızdan iletişime geçerseniz sizi uzman bir arkadaşımızla görüştürebiliriz.

   İyi günler dileriz…

Leave A Comment