ADIM ADIM AMAZON PL – PRIVATE LABEL REHBERİ

Amazon private label satış eğitimi ve tüm resmi amazon süreçleri

Amazon Private Label – PL, satıcıların kendi sahip oldukları markanın ürünlerini yine kendi şirketlerine kayıtlı barkodlar üzerinden satmasıdır.

Diğer satış yöntemlerine nazaran başlangıçta bir miktar daha yatırım gerektirse de 6 ay gibi kısa bir sürede bu fark kapanmakta ve sonrasında sürdürülebilir, karlı bir ticarete devam edilebilmektedir.

Bir başka yazımızda Amazon Private Label’dan detaylıca bahsetmiştik.

Şimdi sırasıyla bu sürecin adımlarını görelim.

 1. Öncelikle şirketinizi kurun ve bu şirket üzerine bir Amazon satıcı hesabı açın. Hali hazırda kurulu bir  şirketiniz ve aktif bir satıcı hesabınız varsa yeniden yapmanıza gerek yok.
 2. Amazon dünya üzerinde 21 ülkenin marka ve patent ofisinin yaptığı tescilleri kabul eder. Amazon PL için bu ülkelerden alınmış bir tescil ya da başvuru formu ile kayıt olabilme hakkınız olsa da öncelikle Türk Patent Ofisi’ne (TPO) markanızı tescillemenizi tavsiye ederiz.
 3. Barkod: UPC, EAN gibi uluslararası barkodlama sistemleri üzerinden markanız adına barkod satın alın. Türkiye’de bu gs1.tobb.org.tr üzerinden alınabilir. Ya da speedybarcodes.com gibi aracı web sistemlerinden tedarik edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey barkodunuzu GS1 veri tabanına kayıtlı olması gerektiğidir.
 4. Brandregistry: Marka tescil başvuru belgeniz, barkod numaralarınız ve ürünlerinizin birkaç fotoğrafı da varsa www.brandregistry.amazon.com ya da satış yapacağınız ülkenin sitesinden Amazon brandregistry’e kayıt olabilirsiniz. Bu süreç yaklaşık 2 haftayı bulabilir. Kayıt sonrasında da case açarak Sponsored brand, Vine, A+ Content ve Store haklarınızı talep edebilirsiniz.
 5. Transparency: Ürünlerinizi Amazon transparency sistemine kaydettirin ve başkalarının taklit etme ihtimalinden tamamen kurtulun. Kendinize daha büyük bir iyilik yapamazsınız.
 6. Ürün Özelleştirme: Ambalaj, ürün formu, paket içeriği, özel tasarımlar vb. birçok unsurda tarzınızı ortaya koyarak ürününüzü özelleştirebilirsiniz. Bu sayede daha karlı satışlar elde edersiniz.

Gördüğünüz gibi 6 basit adımda Amazon Private Label – PL yapmaya hazırsınız. Biraz da neden Amazon PL yapmanız gerektiğinden bahsedelim.

amazonda private label avantajları

Amazon Private Label’ın avantajları:

 1. Marka yapımı: Amazon Private Label ile özelleştirilmiş ürünler oluşturabilir ve müşterilerinizle ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz.
 2. Farklılaşma: Amazon’da binlerce benzer ürün bulunabildiğinden, Amazon Private Label ile farklılaşarak daha fazla müşteri çekme şansına sahip olabilirsiniz.
 3. Daha yüksek kâr marjları: Amazon Private Label ürünlerinin maliyetleri daha düşük olduğundan, satış fiyatlarını daha yüksek tutarak daha yüksek kâr marjları elde edebilirsiniz.
 4. Kontrol: Amazon Private Label ürünlerinin kalitesi, tasarımı ve paketlemesi gibi özellikleri tamamen kontrol edebilirsiniz.
 5. Müşteri verileri: Amazon Private Label ürünlerinin satış performansı, müşteri yorumları ve beğenileri gibi verileri ile ürünlerinizi daha da iyileştirebilir ve müşterilerinizin isteklerine göre ürün yelpazesi oluşturabilirsiniz.
 6. Daha az rekabet: Amazon Private Label ürünleri diğer benzer ürünlere oranla daha az rekabet eder ve dolayısıyla daha fazla müşteri çekebilirsiniz.
 7. Müşteri sadakati: Amazon PL ürünleri müşterilerinize özelleştirilmiş ve kaliteli bir hizmet sunar. Bu da müşterilerinizin sadakatini tekrar satın alma olasılığını artırır.
 8. Pazar bilgisi: Amazon Private Label ürünlerinin satış performansını takip ederek pazardaki trendleri ve müşteri ihtiyaçlarını anlayabilirsiniz.
 9. Marka bilinirliği: Amazon Private Label ile markanızı tanıtmak ve müşterilerinize ulaşmak daha kolay hale gelir.
 10. İş büyütme potansiyeli: Amazon Private Label ile başarılı ürünler oluşturduğunuzda, işinizi daha da büyütebilir ve daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz.
 11. Daha az rekabet: Amazon Private Label ürünleri diğer benzer ürünlere oranla daha az rekabet eder ve dolayısıyla daha fazla müşteri çekebilirsiniz.
administrator

Leave A Comment

Konuşmayı Başlat
💬 Uzman Desteği Al
Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?