Amazon Satışlarında Hava Kargo’dan Nasıl Tasarruf Edebilirsiniz? 5 Önemli Başlık

Hava kargo ile Amazon lojistik maliyetlerini düşürün.

Amazon satıcıları için en büyük maliyet kalemlerinden biri şüphesi kargo. Özellikle Elektronik Ticaret Gümrük Beyannameli (ETGB) gönderilerin büyük bölümü hava kargo ile yapıldığından satış bedelinin yaklaşık %20’lik bir oranı kargo ve lojistik süreçlerde harcanıyor. Bu bağlamda kargo ve paralelinde bağlı lojistik operasyonlarının etkin yönetimi önemli bir tasarruf getirebilir. İnanıyoruz ki bu yazıyı okuyan herkes kargolarında %5-30 arası tasarruf edebilecektir.

1 – Amazon’a hava kargo yaparken süreci en başından derleyerek tasarruf edebilirsiniz. Yani ürün seçimi ve üretimde… Ürün analizi yapılırken geometrik optimizasyonla hava kargoya uygun olup olmadığı tespit edilmelidir. Satış fiyatı 100 TL olan bir ürünün gönderi bedeli en fazla 15-20 liralarda kalmalıdır. Ürün ambalajında gereksiz boşluklardan kaçınılmalıdır. Bu hem gereksiz kargo maliyetleri oluşmasını engelleyecek hem de ürününüzün zarar görmeden teslim edilmesini sağlayacaktır.

2 – Amazon FBA depolarına gönderi adımlarından biri de kolileme. Ürünlerinizi kolilerken mümkün mertebe ürün kutusu boyutlarının katları şeklinde koli seçimi yapmalısınız. Bu koli boşluklarını önler ve gönderi ücretlerinden tasarrufu sağlar. Bilindiği üzere hava kargo da hacim hesaplanırken kolinin tüm boyutlarının çarpımı 5000’e bölünür. Kara ve Deniz taşımacılığında ise bu çarpan 1/3000’dir.

Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen bu hesaplama modeli tüm taşımacılık şirketleri tarafından uygulanmak zorundadır. Kolilerinizi seçerken ürünlerinizin zarar görmemesi için çift oluklu mukavvadan yapılan ihracat kolileri seçmenizi tavsiye ederiz.

3- Gönderi boyutlarınızı hava kargoya en uygun olan ve indirimli ücretlerden faydalanabileceğiniz 30 kg ya da desinin üzerinde oluşturun. Gönderi miktarı ne kadar artarsa birim fiyat o kadar düşecektir. Bu dinamik en büyük tasarruf yollarından biridir. Örneğin 10 kilogramlık bir ambalaj Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderilirken birim fiyatlar 9 USD/Kg seviyelerinde iken 30 Kg üzerinde olduğunda 5 USD/Kg seviyelerine düşmektedir.

Amazon FBA limitlerini de dikkate aldığımızda 23 Kg’lık 2 koli toplam 46 Kg olacaktır ve 230 USD gönderi bedeli oluşacaktır. 23 Kg olarak tek bir koli gönderse idik birim fiyatımız 7,5 dolara çıkacak ve ödeyeceğimiz bedel 170 USD seviyesinde olacaktı.

4- Amazon’da kargo planı oluştururken hava kargo gönderilerinizde küçük küçük paketler halinde bir çok destinasyona gönderi yapmak 30 desinin altında kalacak konşimentolar oluşturmanız anlamına geleceğinden FBA ayarlarınızı tek depoya gönderi şeklinde değiştirin. Bunun için https://sellercentral.amazon.com hesabınıza giriş yapıp sonrasında sağ üstten Ayarlar menüsünün altın Fulfillment by Amazon seçeneğinin içerisinde Inbound Settings başlığının altındaki Inventory Placement Service seçeneğini aktif etmeniz gerekir. Bu seçeneği aktif hale getirdiğinizde tüm ürünleriniz Amazon’un tek bir deposuna gönderilir ve iç dağıtım Amazon tarafından yapılır. Bu senaryoda Amazon 12-15 dolarlık ekstra hizmet bedeli talep etse de hava kargodan yapacağınız tasarrufun bununla kıyaslanamayacak derece büyük olduğunu unutmayın.

Yukarıda verdiğimiz örneğe benzer olarak toplamda 40 desi olan 2 kolimizi Amazon’un 4 depoya böldüğünü düşünürsek ortalama 10’ar kg.lık 4 gönderimiz olacak ve yaklaşık 360 USD gönderi bedeli oluşacaktır. Inventory Placement Service seçeneğini aktif etmeniz durumunda ise tamamı tek depoya yönlendirilecek ve 40 Kg için 5 dolardan 200 USD gönderi bedeli ve 14 USD amazon hizmet bedeli oluşacağından 360 USD yerine toplamda 214 USD ödeyerek aynı hizmeti almış olacaksınız.

5- Hava Kargo birçok operasyonun entegre olarak uygulandığı bir taşımacılık yöntemi. Buna Amazon FBA Kargo prosedürleri de eklendiğinde aldığınız hizmet uçtan uca tüm süreçleri kapsamıyorsa maliyetleriniz oldukça yükselecektir. Yani düşük birim fiyat tek başına ucuz demek değildir. Ürün toplama, Hava Kargo, DDP Gümrük İşlemleri, Ürün Karşılama, Amazon FBA Depo Randevusu ve hatta yeri geldiğinde elleçleme gibi süreçleri kapsayan bir operasyon bütününü kapsayan birim fiyatlar en ucuzudur.

Başta da söylediğimiz gibi Amazon satıcılarının en büyük maliyet kalemlerinden biri olan kargo, birkaç doğru hamle ile daha tasarruflu bir hale gelebilir. Özetleyecek olursak kargo maliyetiniz ürün satış fiyatınız ile makul bir dengede olmalı. Kargo için paketleme yapılırken ürünleri yerleştirirken gereksiz boşluk bırakmamak fazladan bir kargo hacmi ve dolayısı ile de ekstra maliyeti ortadan kaldıracaktır. Hava kargo kullanarak maksimum fayda sağlamak için kolinizin 30 kg/desinin üzerinde olması önemli. Böylece indirimli fiyatlara dahil olabilirsiniz.

administrator

Leave A Comment

Konuşmayı Başlat
💬 Uzman Desteği Al
Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?