Amazon FBA Depolarına Kargo: Ürününüz Gümrükte Kalmasın

Amazon FBA depolarına randevulu teslimat

Amazon FBA depolara kargo yani doğrudan teslimat yapabilmek entegre bir çözüm gerektirir ve bu hizmeti hem kolay hem de uygun maliyetli bir şekilde elde etmek ve devamlı olarak çalışmak doğru bir iş ortaklığı gerektirir. Amazon satıcılarının en büyük sorunlarından biri ise sorunsuz bir kargo partneri bulmaktır. Maalesef günümüzde birçok kargo şirketi Amazon’a özel çözümlerde yetersiz kaldığı için çoğunlukla ürünler gümrükte kalabiliyor ya da ara süreçlerde hasar görüp, kaybolabiliyor.

Peki Amazon FBA Depolarına Sorunsuz Kargo Teslimatı için ne yapılmalı, kimlerle çalışılmalı?

Amazon FBA odaklı bir kargo bulmak mümkün mü?

Öncelikle belirtelim; evet Amazon FBA odaklı bir kargo çözümü bulmak mümkün. Weex tüm çözümlerinde olduğu gibi kargo süreçlerini de Amazon FBA için özelleştirdi ve Amazon SPN üzerinde “Certified Partner olarak bu çözümü sağlıyor. Peki Amazon FBA Depolarına Kargo süreçleri nelerdir?

Amazon FBA depolarına kargo süreçlerinde bakacak olursak şu adımları içermesi gerekir:

  • Kargo Toplama ve Karşılama
  • FBA Hazırlık
  • Uluslararası Gönderi Oluşturma
  • IOR Temsilcilik ve Gümrük İşlemleri
  • Geçici Depolama / Bekletme
  • Amazon FBA Depolarına Randevulu Teslimat

Amazon FBA depolarına kargo süreçlerinin tek bir yerde çözümü hem zaman hem de maliyet açısından oldukça avantaj sağlayacak FBA teslimat süreçlerinde yaşanan sorunları çok büyük ölçüde çözecektir. Bu süreçlerin herhangi birinin sağlanmaması durumunda tedarik zincirinizde oluşan aksaklıklar, kargonuzun yerde kalması yani Amazonsatış için FBA depolara teslim edilememesi anlamına gelir. Sırasıyla Amazon FBA depolarına kargo süreçlerini inceleyelim.

Kargo Toplama ve Karşılama

Amazon FBA depolarına kargo süreçlerinde öncelikle ürününüzün kargo toplama merkezine gönderilmesi için etkili ve maliyet etkin bir anlaşması olması şart. Bulunduğunuz şehirden ürününüzü teslim almaları ya da teslim edebileceğiniz bir iç kargo anlaşmaları olması önemli. Bu hizmetin de kargo birim fiyatına dahil olmasına dikkat edin.

FBA Hazırlık

Amazon standartlarına hakimiyet, oluşabilecek aksaklıkların önüne geçmesi açısından oldukça önemlidir. Gönderilerinizde olmuş veya olabilecek hataların düzeltilmesine ya da yeri geldiğinde bu sorumluluğun sizin adınıza üstlenilmesine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu sebeple Amazon FBA Lojistik süreçlerinde bu adımı da aklınızın bir kenarında bulundurmak işlerinizi kolaylaştırabilir. Etiketleme, paketleme, kolileme, Transparency Label ve birçok ara hizmet bu sürece dahil edilebilir.

Amazon FBA depolarına kargo süreçlerinin daha hızlı ve sorunsuz olması için Weex.
Amazon FBA Depolarına Kargo

Uluslararası Gönderi Oluşturma

Amazon FBA depolarına kargo ve/veya gönderi oluşturmada can alıcı noktalara geldik. Uluslararası gönderi, Amazon FBA Depolarına gönderi oluşturanlar için door to door teslimat anlamına gelir ve taşıma, gümrükleme, sizin adınıza vergilerin ödenmesi yani IOR temsilcilik, randevu alma ve teslim etme süreçlerinin tamamını içerir. Incoterm 2020 karşılığı DDP teslimattır. Birim fiyatlara tüm bu süreçlerin dahil edildiğinden emin olun.

IOR Temsilcilik ve Gümrük İşlemleri

Hedef ülkede VAT kaydınız ya da EORI numaranız olabilir ancak hala bir fiziki ithalat kayıtçısına ihtiyacınız var. Import of Record ya da IOR diye tabir edilen bu kayıt ürünlerinizin ithalatından doğan mali ve yasal süreçlerin sorumluluğunu alan çözüm ortağınız anlamına geliyor. Amazon FBA Depolarına kargo yaparken IOR temsilcilik hizmeti verilmesi olmazsa olmaz. Sizin adınıza Gümrük vergilerini ödeyip size fatura edebilmeli. Maalesef birçok kişinin kargosu tam da bu sebepten Gümrüğe takılıyor.

Geçici Depolama / Bekletme

Ürünleriniz hedef ülkede Amazon depolarına randevulu teslimat gerektirebilir. Randevu günü ve saatine kadar ürünlerinizin özenli ve güvenli bir şekilde saklanması gerekir. Bu da kargo çözüm ortağınızın bu hizmeti sağlamasına bağlı. Aksi halde “biz ürünlerinizi Amazon Deposuna götürdük ancak teslim almadılar” gibi komik cevaplar alabilirsiniz.

Amazon FBA Depolarına Randevulu Teslimat

Bir önceki adımın tamamlayıcısı niteliğinde olan Amazon FBA Depolarına Randevulu Teslimat olmazsa olmazımız. Kargocunuzun Amazon carriercentral üzerinden ya da sizin sellercentral üzerinden oluşturacağınız randevunun günü ve saati dışında teslimat yapamayacağınızı bilmelisiniz. O sebeple kargo şirketinizin bu sürece hakim olması oldukça önemli. ABD için koli teslimatlarında randevu yok ancak paletler için var. Bunun dışında tüm ülkelerde Amazon FBA depolarında randevulu teslimat hem koli hem palet için zorunlu. Bazı kargo sağlayıcıları Amazon ile anlaşarak randevusuz teslimat yapabiliyor. Weex bunlardan biri. Dilerseniz siz de hizmet aldığınız kargo şirketlerinden bu bilgiyi sorabilir ve teyit alabilirsiniz.

Amazon FBA Depolarına Kargo Teslimatının  genel süreçlerini anlattık. Bununla beraber maliyet boyutuna bakacak olursak;

Amazon ABD FBA depolarına teslimatta 800 USD’ye kadar gümrük vergisi ödemeden DDP teslimat yapılabilir. Bu limiti geçmesi durumunda CIF değeri üzerinden %25 Gümrük vergisi uygulanır. Kargo birim fiyatları ise havayolu için ortalama 6 Euro/kg civarında…

Amazon BAE FBA depolarında ise gümrük serbesitesi (de minimis) 300 AED yani 82 dolar. Bu limiti geçerseniz %5 VAT ödemelisiniz. Birim fiyatlar ise havayolu için 3,99 $’dan başlıyor…

Avrupa ve İngiltere’de biraz daha fazla maliyet kalemi var. %19 ila 23 arası VAT, 15 Euro ATR, 25 Euro Gümrük işlem ücreti derken gönderi miktarınızı yükseltmezseniz biraz pahalı olabilir. Ortalama birim fiyatlar ise 3,5 -4 Euro /kg seviyelerinde…

Gönderilerinizi yapmadan önce Amazon FBA depolarına varıncaya kadar olan tüm ücret, vergi ve harçların hesaplanıp size bildirilmesini kargo şirketinizden talep edebileceğinizi unutmayın…

administrator

Leave A Comment

Konuşmayı Başlat
💬 Uzman Desteği Al
Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?