AMAZON BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

Amazon Birleşik Arap Emirliklerinde mağaza açmak

Amazon Birleşik Arap Emirlikleri, Amazon’un nispeten el değmemiş, orta ölçekli satış hacmine sahip ancak operasyonel kolaylığı ve kar marjlarının yüksekliği ile bireysel ve küçük işletme teşebbüslerinin başlangıç noktası olabilecek cazip bir pazar yeri.

Daha önceki yazılarımızda Avrupa ve İngiltere’de başlamanın avantajlarından ve süreçlerinden bahsetmiştik.

Tahmin edebiliyoruz ki sunduğumuz tüm kolaylıklara rağmen resmi ve operasyonel süreçlerin çokluğu, başlangıç için gerekli sermayenin görece yüksek oluşu gibi birçok sebep kafanıza soru işaretleri bırakmış olabilir.

Ancak Amazon’a çok daha rahat bir başlangıç yaparak döviz kazanabileceğiniz bir seçenek var: Amazon Birleşik Arap Emirlikleri.

Nereden ve nasıl başlarız?

Öncelikle ilk avantajından başlayalım:

Birleşik Arap Emirliklerinde bireysel olarak ticaret yapmak yasaldır ancak biz yine de gelecekte meydana gelebilecek düzenlemeleri düşünerek Amazon Birleşik Arap Emrilikleri mağazanız için en azından Türkiye’de bir şahıs şirketi kurmanızı tavsiye ederiz.

Bireysel olarak başlama hakkınız da tabii ki var.

Bu arada Birleşik Arap Emirlikleri’nde ne serbest bölgede ne de ana karada bir şirket sahibi olma zorunluluğunuz kesinlikle yok.

Peki hiç mi prosedür ya da gereklilik yok? Tabii ki var ancak çok basit. İlk adımda bireysel olarak mı yoksa şirketinizle mi başlayacaksınız, bunu belirlemeniz gerekiyor.

Tekrar etmekte fayda görüyoruz ki şirketiniz ile başlamanız orta ve orta uzun vadede kalıcılık ve süreklilik getirir.

Bu kararı verdikten sonra yapacağınız işlem hesap açılışı. Başlangıçla ilgili evrak gereksinimi ve proje planına weex.com.tr üzerinden tamamen ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Hesap açılışına istinaden iki temel prosedüre ihtiyacınız var:

1) Her ülkede olduğu gibi VAT yani KDV kaydı oluşturmak

2) IOR yani  Hedef Ülke İthalat Temsilciliği

VAT ile başlayalım.

Online olarak başvuru yaparak alabileceğiniz, yaklaşık 3-4 hafta içerisinde bir kaç yazışma ve form doldurma yoluyla sonuçlanabilecek bir süreç.

Hesap açılışınızdan sonra kısa süre içerisinde Amazon tarafından bu prosedürün önemi ile ilgili bir mail alacaksınız. Almak zorunlu mu? Evet! “Ben almadım ama satış yapıyorum” diyenler olacaktır. Kendilerine şimdiden geçmiş olsun diyerek eklemek istiyoruz ki;

Kısa bir süre içinde, hesap sağlığınızı riske attığınızı ve acilen VAT numaranızı bildirmenizi isteyen bir e-posta alabilirsiniz.

Amazon BAE VAT kaydı, kargo, mağaza açılışı

Satışa başladıysanız 10.000 ile 20.000 AED arasında değişen bir geç kayıt cezası alabilirsiniz ki 4 yıl önce bizzat bu cezayı yediğimizden bilgi kesin…

VAT %5 yani çok düşük. 3 aylık periyotlarla KDV beyanı veriliyor. İsterseniz bir mali müşavir ile çalışabilirsiniz ancak yıllık 250-300 dolarlık bir tasarrufta bulunmak isterseniz bu beyanı online olarak 15 dakika içinde kendiniz de halledebilirsiniz.

Bir diğer konu IOR yani Importance  of Record.

Amazon Birleşik Arap Emirlikleri için gümrük serbestisi 1000 AED, yaklaşık 270 dolar.

Bu bedelin üzerindeki gönderileriniz için hedef ülkede Avrupa’da olduğu gibi gümrükleme yapan bir temsilciye ihtiyacınız var.

Eğer kargo şirketinizle DDP yani Delivery Duty Paid olarak anlaşırsanız sizin adınıza bu yükümlülüğü yerine getirebilir. Weex diğer hepsinde olduğu gibi bu süreçlerde de çözüm sağlıyor.

“Peki tüm bunlara değer mi?”, “Amazon ae’de satış yok ki” gibi önyargılı söylemlere maruz kalabiliyoruz bazen.

Buna şöyle bir cevabımız var: 2021 senesinde 24 milyar dolarlık e-ticaret hacmi olan ve 3 yıl içinde bu hacmini 54 milyar dolara çıkaracak bir pazardan bahsediyoruz.

Bunun içinden alacağınız pay tamamen sizin doğru altyapı inşa etmenize, satış stratejilerinize, planlamanıza ve yatırım ölçeğinize bağlı.

Çok küçük sermayelerle birkaç bin dolarlık aylık hacimlere ulaşmanız hiç de uzun sürmez.

Tecrübelerimize dayanarak önerilerde bulunmak ve birkaç detay vermek gerekirse;

  • KDV %5 oldukça düşük
  • Gelir ve kurumlar vergisi yok
  • Ürün başına karlılık Avrupa ve Amerika’nın 2-3 katı
  • Ürün yükseltmek ve hatta Best Seller olmak kolay
  • Özelleştirilmiş ürünler fiyata bakılmaksızın çok satıyor.
  • Mümkünse Private Label satın.
  • Kargo maliyetlerini makul hale getirmek için FBA yapın
  • Ve reklam optimizasyonunu güncel tutmayı unutmayın.

Kısacası Amazon Birleşik Arap Emirlikleri, hep söylediğimiz gibi özellikle Amazon’a yeni başlayanlar için küçük bir cennet.

administrator

Leave A Comment