AMAZON ALMANYA SATIŞ

Amazon Almanya pazarında satış yapmak

Amazon Almanya Satışları amazon.de üzerinden yapılır. Amazon.de Amazonun Almanya’daki mağazasıdır. Almanya ve çevre ülkelerden aylık ortalama 450 milyon tıklanma ile amazon.com ve amazon.co.jp’den sonra dünyada en çok trafik alan 3. amazon mağazasıdır.

Amazon Almanya’da müşterilerin %30,3’ü giriş yaptıktan sonra en az bir ürünü incelerler. Ortalamada ise 6 dakika 49 saniyelerini bu mağazada geçirip 9,36 ürün incelerler. Yani satış hacmi oldukça yüksek bir pazar yeridir.

Amazon Almanya ve diğer Avrupa Ülkeleri ile İngiltere Türk şirketleri için en kolay pazarlardandır. Türkiye’deki şirketler ürün çokluğu, lojistik üstünlük, prosedür kolaylığı, bu ülkelerde yaşayan nüfusun taleplerini karşılayabilme gibi bir çok konuda büyük avantaj sahibidirler. Özellikle e-ihracata yeni başlayacak olan bireysel ya da küçük girişimler için de oldukça kolay bir başlangıç sağlanabilir.

Amazon Almanya Satış için Prosedürleri

Dünya üzerinde dış ticaret yapmak için birçok ortak protokol ve prosedür mevcuttur. Almanya bu süreçlerin tamamına ortak olduğu gibi iç işleyişte de bazı gereksinimleri vardır. Bu sebeple Amazon Almanya satış sürecinden önce bazı resmi izinleri ve kayıtları oluşturmalı, altyapınızı tamamlamalısınız.

Amazon Almanya’da satış yapabilmek için iki yol vardır. Bunlardan ilki Almanya’da bir şirket kurmak ve ticaretinizi bu şirket üzerinden sürdürmek. Ancak Türkiye’de yaşıyorsanız bu biraz zahmetli bir yol. Sebebi ise Almanya’da şirket kurmak için gereken minimum sermayeni yüksekliği, aylık işletme giderlerinin fazlalığı ve parayı nihai olarak Türkiye’ye getirmek için çifte fatura keserek çifte vergi ödeme zorunluluğu. Yani Almanya’da yaşamıyorsanız bu yol çok da makul görünmüyor.

Amazon Almanya satışı için bir diğer yol ise Türkiye’de kurulu şirketinize (ister şahıs şirketi isterseniz de limited ya da anonim şirket olabilir) belirli izinleri alarak Türkiye’den mikro ihracat yoluyla ürünlerinizin satışını yapmaktır. Ek sermaye gerektirmemesi, Almanya içinde aylık giderlerin 15-30 euro civarında kalması ve tek vergi ile parayı Türkiye’ye getirebilme avantajları sayesinde, bu yol tercih edilebilir. Aklınızda bir soru kalmaması adına belirtelim ki bu süreçler tamamen yasaldır. Gelişmiş ülkelerin kendi vatandaşlarının faydasına ülke dışından satıcıların ürün arzını artırmak maksadıyla uyguladığı bir sistemdir.

Amazon  Almanyada satış yapmak

Amazon Almanya satış için bahsedeceğimiz bu süreçlerle gözünüzü korkutmadan önce söyleyelim; süreç 2 ay kadar sürse de oldukça basit ve dilerseniz Weex tek seferde tüm süreçleri sizin adınıza yönetebilir. Bu süreçleri Amazon Almanya için sırasıyla şöyle özetleyebiliriz. 

1 – VAT Kaydı: VAT (Value added Tax) Türkiye’deki KDV’nin tam karşılığıdır. Amazon Almanya’da satış yapabilmek için olmazsa olmaz. Türkiye’deki şirketiniz adına Almanya’da basit bir VAT kaydı oluşturarak satış yapabilir hale gelebilirsiniz. Almanya’da hem ithalatta hem de satışta KDV oranı %19’dur.

2- EORI Numarası: Economic Operators Registration and Identification kelimelerinin baş harflerinden oluşan bu akronim kelime doğrudan Amazon Almanya satışıyla alakalı olmasa da Almanya gümrüğünden ürünlerinizi sokabilmeniz adına bir gerekliliktir. Eğer ürünlerinizi Türkiye’den ya da Almanya dışından tedarik ediyorsanız Almanya’ya sokmak için bu numaraya kesinlikle ihtiyacınız var.

3 – IOR: Import of Record yani ithalat kayıtçısına karşılık gelen bu terim sizin Almanya’da gümrükleme işlemlerinizi yapacak bir gerçek ya da tüzel kişi olması gerekliliğidir. Size ait EORI numarasıyla gümrüklemenizi yapar ve siz de gümrükte ödediğiniz vergiyi sonrasında satışlarınızla mahsuplaşabilir ya da geri alabilirsiniz.

4 – German LUCID: Almanya’nın Geliştirilmiş Üretici Sorumluluğu protokolü kapsamında ürün ambalajları ile ilgili bertarafının ve atık yönetmeliğinin yerine getirilmesi için zorunlu kıldığı bir sistemdir. Amazon Almanya satıcıları ürünlerini satabilmek için LUCID kayıt numaralarını Amazon paneline girmek zorundadırlar. VAT kayıt süreci tamamlandıktan sonra yaklaşık 2 gün içerisinde online olarak alınabilir. Sonrasında istediğiniz miktarlarda bertaraf anlaşması yaparak (örneğin 50 Euro’luk anlaşma) bunu da Amazona bildirir ve ticaretinize devam edersiniz.

Zormuş gibi görünen bu süreç tek başvuruyla çözülebiliyor. Dahası birçok kişi bu süreçle uğraşamayacağını düşündüğü için Avrupa ve İngiltere pazarına uzaktan bakmaya devam ediyor. Bu da pazara girenlerin daha düşük rekabetle daha karlı ticaret yapabilmesini sağlıyor.

Amazon Almanya satışı yapmak isteyen Türk satıcıların en büyük avantajı kargo giderlerinin düşüklüğü. Kara yolu ile 1 euro birim fiyatlardan başlayan kargo süreçleri havayolu tercih edilirse 3 euro bandında olabiliyor.

Weex ile irtibata geçerek Amazon Almanya satış ve diğer tüm konularda destek talep edebileceğinizi unutmayın.

administrator

Leave A Comment

Konuşmayı Başlat
💬 Uzman Desteği Al
Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?